Orlab.cz Aktuality Kvalita vody v rehabilitačních vířivkách

Kvalita vody v rehabilitačních vířivkách

V poslední době se na nás často obracejí provozovatelé rehabilitačních vířivek ohledně nevyhovující kvality vody.

V minulosti se kontrola kvality vody v těchto vířivkách prováděla spíše namátkově. Požadavky na její kvalitu stanovoval pouze „Metodický pokyn Hlavního hygienika“.

Platnost nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 238/2011 Sb. pro koupací vody se nově vztahuje i na provozovatele rehabilitačních vířivek a bazénů a stanoví jim od roku 2011 povinnost sledovat kvalitu vody a udržovat ji na potřebné úrovni.

Běžně se voda z vany vířivky po každém klientovi vypustí, vana se vyčistí vhodným prostředkem a napustí pitnou vodou. Teoreticky by kvalita vody měla být v pořádku.

Teprve uplatnění vyhlášky a provedené rozbory ukázaly aktuální stav. V mnoha případech kvalita vody vykazovala nevyhovující, někdy až alarmující výsledky.

Máme již letité zkušenosti s provozem plaveckých bazénů a tak jsme začali i vířivkám věnovat zvláštní pozornost.  Ve spolupráci s dalšími odborníky se nám podařilo najít nejen skutečné důvody nepříznivého stavu, ale i cestu ke zlepšení.

Řešení nevyhovujícího stavu není přitom nijak nákladné. Spočívá ve zjištění skutečné příčiny nevyhovujících výsledků, která souvisí zpravidla s konstrukcí vířivek a jejich údržbou, a následného stanovení pravidel pro provoz a zejména jejich důsledné dodržování.

Ve srovnání s prvními rozbory jsou dnes výsledky podstatně lepší a drtivá většina námi dozorovaných  vířivek požadované limity splňuje.

Kontaktujte nás, kdykoliv budete potřebovat pomoc

Kontaktní formulář
Pošlete nám zprávu
    captcha